Революциите, които претворяват света
Статии по темата:
➡️ Виктор Пасков и изкуството като форма на революция
Революциите са глава от учебниците по история.
Великата френска революция от 1789 г.
Пражката пролет
Арабската пролет
История, почти фикция за нашето поколение.
Но всъщност ние живеем в една постоянна революция. Въртенето на Земята около слънцето в науката се нарича революция. Музиката на XX век се е измервала в революции в минута. Цикълът на смяната на сезоните е революция.
Човекът е този, който променя значението на революция от “завъртане”, “постоянна промяна”, “прогрес” във “вътрешен тероризъм”, “смяна на режим”, “въоръжен протест.” Човекът е причината за тази нова дефиниция. А сега достигнахме повратната точка, където трябва да осъзнаем точно колко голяма е нашата сила да дефинираме света.
Във връзка с всички тревожни събития по света всеки един от нас е изправен пред най-важния избор в живота си:
Как да използвам тази сила, която очевидно човекът притежава, която и аз притежавам?
С помощта на социалните мрежи вече няма гласове в пустиня. Вече има само игнорирани и игнориращи, има заглушавани и заглушаващи, има обичащи и мразещи. Между двете крайности се крие изборът на съвременния гражданин. Никой няма силата да ти наложи кое да бъдеш. Можеш да оставиш решението в ръцете на друг, но и това е твой избор.
Днес трябва да изберем кое е значението на революция, което ще ознаменува XXI век. Изборът отново е в нашите ръце.
Ние от Teen Station избрахме да се върнем към оригинала и да направим своя собствена “революция” или по-точно: промяна. От месец март, с настъпването на пролетта, нашата Teen Station пролет е, че започваме да избираме по-отговорно темите, за които ще говорим. Културата и изкуството винаги ще останат наш фокус, но вече ще ги разглеждаме не като откъснати явления, а като малките социални революции, които те винаги са били.
За целта въвеждаме “Тема на месеца”, която да ни вдъхновява, води и обвързва в едно по-задружно общество, един “революционен комитет”, ако искате. Затова и темата на март 2022 е “Революция”.
Този месец ще черпим идеи от големите за това какво е революция: от революционния дисторшън на Джими Хендрикс, през революционните графити на Banksy, до тихата революция от вицове на българските “стари хипари” по Михаил Вешим. Ще ви срещаме с различни видове революции, но с едно послание: най-голямата революция е да обичаш другия, непознатия, безликия – без причина и напук на омразата, която се опитват да ти насадят. Революция е да култивираш енергията на надеждата, а не тази на страха. Революция е да водиш промяната, а не да приемаш, че цикличността на историята означава да се връщаме отново и отново към най-тъмните ѝ мигове.
Земята направи поредната революция около Слънцето и пролетта е на прага ни.
Дава ни се шанс отново да се преродим и имаме отговорността да направим избор как ще претворим света. Обичайте и няма да сгрешите в избора си.
Всеки месец ще ви запознаваме и с по един талантлив млад илюстратор. Автор на илюстрцията в месец март е Ния. Тя е на 19 години и учи живопис в НХА.