Евровизия 2023 – послания, песни и победа

Сподели с приятели

След 25 години Евровизия се завърна във Великобритания – подгласникът от 2022 г.  – поради невъзможността на победителите от Украйна да домакинстват по кристално ясни причини. Конкурсът се проведе в Ливърпул, родното място на Beatles, един наистина музикален град. Лорийн и Швеция спечелиха, а фендъмът негодува заради второто място на Käärijä. Какво още се случи на Евровизия 2023?

Със слоган „United by Music” посланията на конкурса бяха за солидарност и свързаност. За пръв път в историята на Евровизия държава домакинства от името на друга. Шоуто беше красивият подарък, който Великобритания направи за Украйна и за самата себе си.

В три вечери се сливаха, допълваха и отстояваха две коренно различни култури – украинската и британската. Като миналогодишен победител Украйна беше „духовният“ домакин. Стоманените им сърца, показали страхотна издръжливост в последните 15 месеца, се оказаха живи и човешки – способни на смях и сълзи.

https://youtu.be/f0SGO4RHfkw

Никога няма да вървиш сам

Изпълнението на „Ordinary World” на Duran Duran от украинката Альоша – представител на Украйна на Евровизия през 2010 – и британката Ребека Фъргюсън в първия полуфинал се превърна в рефрен на построените мостове в последната година. А картичките преди изпълнението на всяка държава свързваха Украйна с Великобритания и страната на изпълнителя участник.

Въпреки различията си сме заедно

В сегмента на големия финал, отделен за музикалното наследство на Ливърпул, не можеше да не се отдаде почит на Beatles или поне на един от членовете на групата. Mahmood, представител на Италия на Евровизия през 2019 г. и 2022 г., изпълни „Imagine” на Джон Ленън. Докато „Imagine” се пее, кризата ще е преодолима.

Частта завърши с „You’ll Never Walk Alone” – химнът на футболния отбор „Ливърпул“. Никога няма да вървиш сам през вятъра, през дъжда, с надежда в сърцето. Изпя я Дънкан Лорънс. В края на изпълнението му на сцената излязоха заедно водещите и всички гостуващи артисти. Обединени от музиката. Моментът беше най-силният за вечерта. Лансираните три вечери солидарност и заедност придобиха вид. Не останаха празни в пространството.

BBC зададе много висок стандарт за шоуто си

Британската обществена телевизия добави дозата британски хумор и блясък. Трите вечери изобилстваха от самоирония. От британските несгоди в Евровизия в последните две десетилетия до видеа с комедиантката с остър cockney акцент Charity Shop Sue.

Трудно ще минем без кралското присъствие… Появиха се новокоронованите крал и кралица, а Кейт Мидълтън свиреше на пиано. На сцената на Евровизия гостува Рита Ора в първия полуфинал, а на големия финал Сам Райдър изпълни новия си сингъл „Mountains” с Роджър Тейлър – барабанистът на Queen.

Водещите бяха страхотни

За двата полуфинала водеха Хана Уодънгъм, Алиша Диксън и Юлия Санина. Към тях на големия финал се присъедини щатния коментатор на BBC и любимец на феновете на Евровизия Греъм Нортън. Хана Уодънгъм впечатли с ексцентрично сценично поведение и искреност в езика, като спечели сърцата на залата. А публиката беше една от най-запомнящите от изминалите години.

В конкурсната част европоп жанрът доминираше, но беше с много електронно, EDM, техно и диско влияние. Примесите на техно музика с местната култура роди етнотехното на Испания и Франция.

Бланка Палома комбинира фламенко с техно ритъм в „EAEA”, а крайният резултат беше психеделично транцедираща песен. Кощунство е, че такава песен не се оцени добре (особено от публиката) и завърши на разочароващото 17-о място.

Същата история е с Франция и изпълнителката La Zarra, която завърши 16-а. Шансонът ала Едит Пиаф с електроджаз и диско елементи, в която се пее за La Grande France, и певица, излязла от Съпротивата, очакванията бяха много по-високи. Седмица преди финала Франция беше трета при букмейкърите с надежди да пробие ледената двойка Швеция и Финландия.

Чешката песен комбинира славянски мотиви със силно послание за сестринство и съпричастност за женската кауза и малко българска реч. Песента „My Sister’s Crown” на Vesna беше много добра (и най-отразената в България), но не можеше да се надява да пробие в топ 3. Все пак групата заслужено влезе в топ 10.

Някои бяха традиционалисти

Германия изпрати група тип „Рамщайн“ – „Lord of the Lost”, които изпяха „Blood and Glitter”. Но индъстриъл neue deutsche härte-то завърши на последно място. На другия музикален полюс бяха изпълнителите от Албания, Албина и фамилия Келеменди. Песента „Duje” комбинира фолклорни мотиви, естрада и сърцераздирателните песни на „7/8“ и „Ку-Ку бенд“. Най на място би звучала в някоя квартална кръчма.

Португалия избра иберийското звучене на китарата със страстна, мелодраматична и доста жизнена песен. Певицата Mimicat завърши в края на таблицата, но песента има качества. Най-успешна от държавите, избрали традиционната си музикална култура, беше Италия. Марко Менгони завърши четвърти с песента „Due Vite” („Два живота“), която крещеше италианска естрада и Сан Ремо.

Евровизия 2023 не мина без фрийк елементи

Хърватия и избраната група Let 3 пяха за „мали, подли психопат / крокодилски психопат“ в костюми на небезизвестен австрийски художник. Песничката „Mama ŠČ” беше за „велик държавник“, който нападна европейска държава миналата зима. Като по средата на парчето излязоха бомбите с бенгалски огън. Точно като първообраза си.

Австралийците от Voyager имаха спейс рок, приличаше на саундтрак от осемдесетарски научнофантастичен филм. Великобритания заложи на музика, подобна на тази на Дуа Липа с песента „I Wrote a Song”, но слабо сценично изпълнение подхлъзна певицата Мей Мълър, която завърши на предпоследното място.

Алесандра – Норвегия – „Queen of Kings”

 

Докато пееше за жената воин, която е непримирима, безстрашна и готова да бъде кралица на кралете, изпълнителката прати публиката във Валхала. Песента носеше духа викингите. Имаше мистериозност, долавяше се средновековен хорал. Елементите от миналото бяха облечени в модерно поп парче. Третото място в телевота изстреля Алесандра пета.

От последните 4 издания норвежките песни се утвърждават като едни от най-сините при привличането на сърцата на публиката. Норвегия изгря на финала. Алесандра изпълни песента брилянтно и успя да докаже вокалните си способности, защото песента препуска през ниски и високи части.

 

Марко Менгони – Италия – „Due Vite”

 

Италия не изневери на стила си и изпрати типична канцонета. С носталгично звучене и мелодраматичност Марко се добра сравнително леко до четвъртото място. Журитата харесаха баладата, зрителите – също. Вокално изпълнението беше бетон, певецът има „меден“ италиански глас. Италия продължава да бъде най-добре представящата се страна от „Големите 5“ (заедно с Германия, Франция, Испания и Великобритания) и един от истинските лидери в конкурса.

 

Ноа Кирел – Израел – Unicorn

 

Певицата е сензация в родината. Песента стана сензация в Израел, вероятно ще стане и в Европа. „Unicorn” е radio-friendly поп песен с високи качества. Има силно феминистко послание, catchy музикален съпровод и страшно красива изпълнителка. Сценичната постановка на Ноа Кирел беше изпипана до последния детайл. Личеше отделеното време и средства от израелската делегация да представят песента в най-добрия ѝ блясък.

Добавяме хореографията – в края на изпълнението Ноа избухна с акробатични движения. Беше безгрешна и закова представянето си. При последвалото гласуване песента стана втора при журитата, които оцениха комплексния пърформанс. Петото място при телевота затвърди Израел в заслужен топ 3 и най-добро представяне от победата през 2018 г.

 

Käärijä – Финландия – „Cha Cha Cha”

 

Любимецът на публиката от 2023 канализира цялата си „странност“ в негова полза. Месец и половина преди живите предавания Käärijä и Финландия се утвърдиха като основния конкурент на Швеция за трона. „Cha Cha Cha” беше най-различната от песните в Евровизия 2023 г. За три минути събра в себе си техно, рап, трап, EDM, метъл, хард рок, диско, поп и шлагер.

До втората минута песента е агресивна. Тогава в припева настъпва рязка смяна, песента става лека и ведра. Ефектът е психеделичен. Стиховете на фински звучат като извънземен език. Основната идея на парчето е свободата в това да се забавляваш. Шантавата, с фалшиви електриково зелени мускули и на ръба на кича сценичната персона на Käärijä персонифицира песента. Сценичното изпълнение беше лудо, палаво и похотливо. Освободеността на изпълнителя му спечели залата и зрителите, от които получи 376 точки. Четвъртото място при журитата го спря от победата. Но титлата победител на народа и viral песен е много добра награда.

 

Лорийн – Швеция – „Tattoo“

https://youtu.be/b3vJfR81xO0

 

Завръщането на иконата на Евровизия се увенча със седма победа за Швеция, предричана още в края на февруари. Поредната от песен с много добавена стойност от шведската музикална фабрика потвърди, че скандинавската държава все още задава тренда конкурса.

В музикално отношение „Tattoo” на Лорийн беше най-силната песен в Евровизия 2023 г. Не е groundbreaking, но е идеалната песен, която да спечели конкурса. Лорийн е утвърден изпълнител, чиято песен „Euphoria” все още не е загубила от блясъка си 11 години по-късно.

На сцената на Евровизия „Tattoo” беше изпълнена безгрешно и с най-оригинална визия. Композицията на кадрите и сценографията създадоха усещането за клаустрофобия. Зрителят успя да усети посланието – „you’re stuck on me like a tattoo” – да не можеш да се откъснеш от някого, въпреки причинената болка. В края на вота на журито шведската песен беше с близо 170 точки пред втория. Второто място при зрителите направи победата безпроблемна, а тя доведе през 2024 г. конкурса отново в родината на ABBA – 50 години след победата им с „Waterloo”.

От Волен Чилов

 

Може да харесате също: