Cool Britannia: музикалният феномен Glastonbury
Историята ни започва през август 1969 г. от другата страна на Атлантика. Десетилетието на любовната революция, музикалната революция, хипитата, движението за граждански права и протестите срещу войната във Виетнам завършва с апотеоза си – фестивалът Уудсток. Околностите на Ню Йорк в продължение на 4 дни събират около 400 000 души. Фестивалът остава в колективната попкултурна памет с изпълненията на Джанис Джоплин и Джими Хендрикс – хедлайнерът, който закрива вечерта. Година по-късно в потомствената си ферма в Пилтън, Съмърсет, Майкъл Ивис организира музикален фестивал, който събира 1500 души с основни изпълнители The Kinks. Ражда се фестивалът Glastonbury –
едно от най-старите и най-престижните музикални събития в света.
С годините Glastonbury се утвърждава като марка на британската контракултура, а по-късно – на попкултурата, който ежегодно събира стотици хиляди.
След успешното начало второто издание на фестивала увеличава 8 пъти продадените билети до сумата от 12 000. Иконичната „Пирамидална сцена“ израства и става основната дестинация за хедлайнърите на Glastonbury. През 1971 г. фестивала и сцената закрива не кой да е, а легендарният Дейвид Боуи. В следващите 8 години Glastonbury не се състои.
Завръща се през 1979 г., а през 80-те ежегодно се разраства.
Продават се все повече билети, все повече музиканти гостуват и с всяка изминала година имената стават все по-сериозни. Единайсет години след подновяването си Glastonbury продава 70 хиляди билета, а през сцените му са минали Елвис Костело, Джо Кокър, Van Morrison, Pixies. Да не изброявам повече, защото през 90-те Cool Britannia пробива с гръндж и brit-pop музиката.
Фестивалът привлича вече стотици хиляди души публика, а на сцените се качват Шинийд О‘Конър, Oasis, Radiohead, Лени Кравиц, Red Hot Chili Peppers, Foo Fighters, Coldpay, Боб Дилън. През същото десетилетие започва директно телевизионно излъчване от британската „Channel 4“, а по-късно BBC поема щафетата да пренесе огромното събитие на малкия екран.
И ако това ви се струва прекалено, в следващите две десетилетия разрастването продължава. Трудно е да изброя crème de la crème изпълнителите, защото между 2000 и 2022 г. на Glastonbury са гостували най-актуалните имена в музикалната индустрия. Жанровете се обогатяват. Рокът е душата, а поп, джаз, диско, техно и рап постепенно превземат.
Ежегодно се продават 142 000 хиляди билета
на цени, които вече минаха 300 паунда и въпреки това всяко пени си заслужава. С толкова много големи музиканти няма как да не си. В цялата плеяда звезди, свирили на Glastonbury, британският елитен ежедневник „Independent“, се е опитал да подбере едни от най-запомнящите се изпълнения.
През 1994 г. 300 000 души – най-голямата публика изобщо в историята на фестивала – гледат The Levellers. Кайли Миноуг прави дебюта на Пирамидалната сцена през 2019 г., 14 години след като е избрана за хедалйнър през 2005, но е принудена да се откаже, заради лечението си от рак. Beyoncé през 2011 и Jay-Z през 2008 са хедлайнъри на върха на Пирамидата. Jay-Z изпълнява рап версия на „Wonderwall“ и вбесява Ноел Галахър.
А самите Oasis са били три пъти на Glastonbury (в два от тях основни изпълнители), но най-запомнящото изпълнение е било първото им от 1994 на NME Stage, когато младият самонадеян Лиъм Галахър завладява публиката и заявява brit-pop жанра. През 1997 г. в порой и сцена в неизправност Radiohead правят концерт, който влиза във фолклора на Glastonbury.
Сър Пол Маккартни прави британския си фестивален дебют през 2004 г. Изпява златните хитове на Beatles. 18 години по-късно подобрява постижението си с концерт, който продължава 3 часа.
29 години след първото си изпълнение Дейвид Боуи се завръща на Glastonbury през 2000 г., а критици казват, че това е един от неговите най-ярки концерти.
Да обърнем поглед към изданието през 2023 г.
Елтън Джон дебютира на Glastonbury и се сбогува с родната публика на Пирамидалната сцена в неделя (25.06.) в 19:00 часа местно време. В свое интервю споделя, че за специалния повод ще изпълни песен, която не е пял от близо 10 години. Дебют на сцената на пирамидата ще имат и Guns N’ Roses, които са в събота (24.06.). Тройката хедлайнъри завършват Arctic Monkeys, които се качват за трети път на сцената на Glastonbury в петък (23.06.).
Освен тях ще участват Royal Blood, Texas и The ChurnUps (Foo Fighters) в петък. В събота преди Guns N’ Roses ще са Lizzo и Lewis Capaldi. Blondie и Lil Nas X подгряват в неделя преди триумфа на Елтън Джон.
На другата сцена на 24.06 излиза Лана дел Рей, а преди нея на West Holts Stage са Ezra Collective и Jacob Collier, който гостува в България на фестивала „A to Jazz“ през 2019 г. На същата сцена в ранния неделен следобед са Black Country, New Road.
А на сцената Woodsies в часовете преди Guns N’ Roses свирят любимците ми от Måneskin и избухващата японско-британската RnB и попрок певица Rina Sawayama.
Специална е сцената „BBC Music Introducing”, на която британски ъндърграунд творци могат да изпратят свои записи и ако са одобрени да изпълнят свои парчета на тази сцена. Благодарение на тази сцена тези музиканти получават слушаемост и възможности за изява на едно от най-големите световни музикални събития. Самият фестивал изтъква, че от „BBC Music Introducing” са тръгнали кариерите на Slaves, Waves, Idles и Lewis Capaldi, който в събота е на голямата сцена.
Glastonbury акцентира върху зеления активизъм
и социалната отговорност относно околната среда. Създателят Майкъл Ивис казва, че още в първото издание продуктите, консумирани на фестивала, са от фермата. В днешно време енергията, която захранва съоръженията, е изцяло от соларни панели.
Фестивалът доказва, че хипарският порив за промяна, основан на безграничната любов към човека, е все още жив. Основно послание към всички посетители е: „Обичайте фермата. Не оставяйте следа.“ Именно поради обичта към земята на всеки 4 – 5 години фестивалът не се провежда – земята се оставя да почине и фермерите да вършат своята работа.
Събраните средства отиват като дарение към множество благотворителности и неправителствени организации, които се борят с климатичните промени. През 2023 г. най-големите партньори на Glastonbury са Oxfam, WaterAid и Greenpeace.
П. С. Искрено завиждам, ако някой вас чете този текст под звука на китарните рифове от Пирамидалната сцена в сърцето на Glastonbury.
От Волен Чилов